Toukokuun tapahtumia mm.

Porin Promenadisali tarjoaa: Suomi-iskelmää, klassista, poppia, musikaaleja ym. tutustu ohjelmistoon:

 Promenadisali    Kevätkauden ohjelmisto ja liput

 

Porin Teatterissa kevätkaudella  Tutustu ohjelmistoon ja ostaa liput tästä

 

  Rakastajat-teatteri Tutustu ohjelmistoon ja osta liput     
 

 

 

Keskiviikkoisin -  Kirjastomummu päivystää jälleen pääkirjaston lastenosastolla keskiviikkoisin klo 14.30 - 16.00. Mummu on asiakkaita varten, hänen kanssaan voi jutella, pelailla tai vain olla yhdessä. Ihan mitä tahdot.

Mummut tulevat Mummun Kamarista ja ovat kirjastossa keskiviikkoisin koko kevään ajan.

Lasten liikuntamaa Porin karhuhallissa 1-10 v lapsille   

 

ANNA ESTARRIOLA: STAGED – NÄYTTÄMÖLLÄ. 3.3-27.8.2017. Porin taidemuseo. Kevätkauden näyttelyssä Staged, Porin taidemuseon Siivessä ja Mediapisteessä, nähdään taidokkaasti toteutettuja veistoksia, joissa audiovisuaalinen teknologia yhdistyy hyperrealistiseen ja surrealistiseen ilmaisuun. Estarriola on noussut nopeasti suomalaisen taidekentän kiinnostavimpien nuorten tekijöiden joukkoon. Hänen teoksiaan on nähty gallerioissa ja teatterinäyttämöillä Kataloniassa, Suomessa, Saksassa, Islannissa ja Norjassa. http://www.poriartmuseum.fi/fin/nayttelyt/2017/192/index.php

MAAILMA ENNEN IHMISTÄ. 14.2.-3.9.2017. klo 11-17. Luontotalo arkki. Näyttelyssä on esillä Maija Karalan teoksia ja Keijo Hiltusen fossiilinäytteitä. Biologi ja kuvittaja Maija Karalan kuvat esittelevät dinosaurusten, lentoliskojen ja nisäkkäiden maailmankausia. Vanhin lajeista on 225 miljoonaa vuotta sitten elänyt lisko. Vielä kauemmaksi matkataan Keijo Hiltusen Ahvenanmaalta keräämien fossiililöytöjen mukana. http://www.pori.fi/kulttuuri/museot/luontotaloarkki.html

PORIN TAITEILIJASEURA 70 VUOTTA. 7.1.-28.5.2017. P-galleria. Taiteilijaseuran juhlavuoden aloittaa seuran jäsenten Mininäyttelyt P-galleriassa. Kavalkadi tarjoaa yleisölle mahdollisuuden nähdä, mitä seuran jäsenet tekevät ja missä ovat kuvan tekemisen intressit. http://galleria.porintaiteilijaseura.fi/

PYSYVÄ PERUSNÄYTTELY ROSENLEW-YHTIÖN (1853-1987) TOIMINTA. 6.3.-31.12.2017. klo 11-17. Rosenlew-museo. http://www.pori.fi/kulttuuri/museot/rosenlew-museo.html

MAAT, METSÄT JA TEHTAAT. 13.5.2017-4.3.2018. Rosenlew-museo. Maat, metsät, tehtaat -näyttely esittelee sodanjälkeistä Suomea. Niin sanottu pitkä 1950-luku alkoi sodan päättymisestä vuonna 1945 ja jatkui 1960-luvun alkupuolelle saakka. Aikaa leimasivat jälleenrakennus, pula-aika, kova työnteko ja säädyllinen elämä. Näyttelyssä käsitellään suomalaisen yhteiskunnan muutosta arjen, kodin, perheen, koulunkäynnin ja työnteon näkökulmista. http://www.pori.fi/kulttuuri/museot/rosenlew-museo.html

 

PÖKÖPEIKKO JA PIIPPANA. ti 9.5.-25.5.2017. Contakti-teatteri. Pököpeikko ja Piippana –näytelmä kertoo Vehreänmetsän kaveruksista Otsosta, Nikke Nakertajasta, Viksu Wilhelmiinasta ja Jupupussista, jotka elelevät iloiten, hymyä säästämättä, Hymynmaan Piippanan oppien mukaan laulellen. Ystävykset päättävät pitää Otsolle yllätyssyntymäpäivät, mutta kaikki ei menekään suunnitelmien mukaan. Tyytymättömyyden maan peikko Pökö ei pahemmin piittaa Piippanan opeista, vaan päättää kaapata hänet ja viedä tovereidensa luo, tuohon keljuun maahan. Piippanalla on myös sana sanottavanaan. Saako Piippana Ärrinpurrin klaaneineen hymyilemään ellei jopa nauramaan. Katsottavaksi jää kuinka käy.  Liput 10 €
Varaukset www.contaktiteatteri.fi tai 044 2572131

 

VIIKKO 21

KIERRÄTYSPÄIVÄ 23.5.2017. klo 11.30-14.30. Kohtaamispaikka, Valtakatu 10. Voit muun muassa tuoda tarpeettomat tavaransa kierrätykseen, osallistua jätevisaan, istuttaa oman kukkasen, tehdä oman korun sekä ostaa Tinkissä valmistettuja tuotteita. 

STIG. ke 24.5.2017. Ovet klo 22. Bar Kino. http://www.barkino.fi/home

MESSU, KESKIAIKAISET MARKKINAT. 25.5.2017. klo 10-14.30. Pihlavan kirkko. Helatorstain messun jälkeen keskiaikaiset markkinat, hernekeittoa 200:lle ensimmäiselle, kattaukset monitoimisalissa klo 11.30 ja 12.30. Hildegard Bingeniläinen -kuoro esiintyy klo 12.45 ja 14.00. Hevostaitoesitykset klo 12.15 ja 13.15. Markkinoilla myös kaneja, koiria, jalkapuu,  myyntikojuja (kahvia, leivonnaisia, makkaraa, laukkuja, koruja, kirjoja yms.) ja ohjattua ohjelmaa lapsille non-stoppina. Puheita pitävät ja kansaa opettavat Martin Luther ja Katharina von Bora. Koko ohjelma ja soppa ilmaisia, myyntikojujen tuotteet ostettavissa. Tervetuloa! Ps. Voit pukeutua ajan hengen mukaisesti. http://www.kirkkoporissa.fi/tapahtumat/2017-05-25/messu-keskiaikaiset-ma...

SUOMALAISEN LAULUMUSIIKIN KONSERTTI “PAI, PAI, PAITARESSU ” to 25.5. klo 16. Porin Mies-Laulun Talo. Heidi Laakso, sopraano / Tuukka Vähätalo, piano. Kauneimmat laulut mm. säveltäjiltä Merikanto, Sibelius, Hannikainen. Liput 15 € Sisältää kahvin. Ennakkomyynti: Petras Cafe (myös ovelta 1 h ennen konserttia). http://suomifinland100.fi/project/pai-pai-paitaressu-konsertti/

VALIDI KARKIA- KLUBI #195. la 27.5.2017. Ovet klo 19.30. Porin kauppahalli. Liput 15€. LITKU KLEMETTI, ITÄ-HOLLOLA INSTALLAATIO, SAIJAA SAIJAA levynjulkaisu. https://www.facebook.com/validikarkia/posts/1181215095253400

TORIMIITTI. la 27.5.2017. Torimiitti mautoille - nyt ensimmäisen kerran Porissa! Torimiitti on Käviksen yhdessä yhteistyökumppaniensa kanssa mopoautoilijoille järjestämä tapahtuma, joka koostuu miitistä ja kulkueesta. Kauppatorille saavutaan klo 14.30-15.30 Eteläkauppatorin puolelta (Keskusapteekin paikkeilta) liikenteenohjaajien saattelemana. Miittiaika on klo 15.30-16.50, jolloin ohjelmassa on mm. taitoajorata ja kilpailuja. Loppuhuipentuma on klo 16.50 alkaen letkassa ajelu kaupungin halki, päättyen Tikkulan ABC:lle noin klo 18.00. https://www.facebook.com/events/303852976714356/

KIRJURINLUODON KESÄKAUDEN AVAJAISET JA VIKSU MUSTAVARIKSEN PALUUJUHLA la 27.5. klo 11-13. Palvelurakennuksen luona

MUKULATORI. su 28.5. klo 10.30-14. Porin kauppatori.

 

 

 

VIIKKO 22

ROUVAT ROOTOKSELLA - TEATTERI REPOSAAREN MUSIIKKIKOMEDIA. ma 29.5.-18.6.2017. Teatteri Reposaari esittää kesäkuussa 2017 musiikkikomediaa Rouvat Rootoksella. Käsikirjoitus ja ohjaus Sini Tuomisalo. Liput 15 eur, ryhmät yli 10 hlö 13 eur, lapset alle 12 v. aikuisen kanssa ilmaiseksi. Esityspaikka on Reposaaren vanhan kansakoulun juhlasali, sisätila. Kirkkokatu 20, Pori. Tiedustelut 041 481 6634 / teatteri.reposaari@gmail.com, http://teatterireposaari.wordpress.com  

 

MUUTA:

Stand up -klubi Saikku Open Mic  Opiskelijatalo Saikku

Musiikki mm.

Yyterin kylpylähotelli
Bar Kinon keikat
Rock Bar Montun keikat
Validi Karkia -klubi  

Punainen kukko

Palmgren-konservatorion konsertit

Urheilutapahtumat mm.
Porin Ässät - jääkiekon SM-liigan ottelut
Ravit - Porin Raviradalla
Porin Narukerä - jääpalloa Karhupaanalla

 

Tutustu Porin seudun koko tapahtumatarjontaan